Florian Kohut

cv, osiągnięcia , wydarzenia
Florian Kohut

Florian Kohut

Postautor: Florian Kohut » 05 lut 2018, 20:29

Florian Kohut
Artysta malarz, członek Związku Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem plenerowym (olej, pastel, akwarela, grafika).
Głównym tematem jego twórczości od ponad 35 lat są strachy polne. W 1991 roku zakłada galerią autorską "Pod strachem polnym" w Rudzicy. Organizuje również oryginalne Święto Stracha Polnego", które przyciąga do Rudzicy tłumy wielbicieli jego talentu podziwiających korowody strachów, liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe, a nade wszystko twórczość z wszechobecnymi strachami. Nie bez powodu hasłem "Święta Strachów" jest dwuwiersz:
"Do Kohuta przyjdźcie zgrają,
tam atrakcje was czekają"
.
Prace Floriana Kohuta cieszą się wielkim powodzeniem u kolekcjonerów - tak krajowych jak i zagranicznych, czego dowodem są liczne wycieczki indywidualne i zbiorowe odwiedzające jego galerię. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w RPA, Maroku, Kanadzie, w USA, Japonii, na Ukrainie i Polsce.


Florian Kohut - Artysta spełniony
Florian Kohut - artysta malarz z Rudzicy - urodził się, wychował i trwa w podbeskidzkim pejzażu. Pewnie dlatego natura jest wszechobecna w jego pracach. Czy to w akwarelach, czy w pastelach, czy w olejach wreszcie. W każdej z tych technik artysta wypracował swój własny, łatwo rozpoznawalny, a przez to oryginalny styl, świadczący o dojrzałości, wszechstronności i mistrzostwie.
W akwareli prócz piękna przetworzonej artystycznie natury, dostrzegamy ze zdumieniem niepowtarzalny nastrój i klimat poezji, zadumy, melancholii i tajemnicy zaklętej w polnych strachach, stawach górach, drzewach, jakby osłoniętych mgiełką niedopowiedzeń...
W pastelach przedstawiających czy to pejzaże górskie, czy nizinne, czy gorące morza, czy europejskie zabytki, uderza zadziwiająca miękkość ożywiająca nawet wiekowe kamienie, gdy barwa przywołuje światło rozświetlające mroki i chłody, nadająca tym urokliwym pejzażom tyle ciepła...
Z kolei oleje artysta traktuje impresjonistycznie - zdecydowanymi pociągnięciami pędzla, które jeszcze bardziej podkreślają i wtapiają się w rytm falujących traw, drzew, wody, wiatru... Ten ruch, niepokój - a więc życie - natury podkreśla jeszcze jakże różnorodną paletą barw...
Florian Kohut maluje od przeszło trzydziestu pięciu lat: z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc z roku na rok. Coraz lepiej i dojrzalej, bo do mistrzostwa dochodzi się - o czym nie wszyscy zdają się pamiętać - przez pasję, upór i ciężką pracę.
A tych trzech cnót prawdziwego twórcy, nikt artyście z Rudzicy nie może odmówić. Jest jeszcze jeden, jakże istotny, szczegół tajemnicy jego warsztatu: maluje naturę z natury, w plenerze w bezpośrednim kontakcie z przyrodą i to niezależnie od warunków klimatycznych i pór roku. Pewnie dlatego trudno się dopatrzeć w jego pracach fałszu: natura najlepiej podpowiada jak malować, by stwarzała ten jedyny w swoim rodzaju klimat. Wydaje się to takie proste i oczywiste, choć niewielu posiadło tę tajemnicę. A Florian Kohut należy do tych szczęściarzy...
Jest więc to artysta wszechstronny, dojrzały, znający swoją wartość uznanym tak przez krytykę, jak i rzeszę miłośników jego sztuki w kraju i za granicą. Można powiedzieć bez przesady, że Florian Kohut to artysta spełniony.
Juliusz Wątroba

Wróć do „ARTYŚCI O SOBIE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości