Danuta Orska

cv, osiągnięcia , wydarzenia
Danuta Orska

Danuta Orska

Postautor: Danuta Orska » 17 mar 2018, 14:35

Danuta Apolonia Orska

Urodziłam się 09.02.1936r w Jaśle na Podkarpaciu.

Miałam zaledwie trzy latka gdy, wybuchła II Wojna Światowa.
Wyobrażam sobie co czuli moi rodzice, gdy pojawiło się realne zagrożenie życia.
Jednak mimo wszelkich przeciwieństw i różnych zawirowań życiowych ocalałam i dożyłam sędziwego wieku. Nie wszyscy w mojej rodzinie mieli tyle szczęścia.
Różne koleje losu rzucały wyzwania z którymi musiałam się borykać na co dzień. Od dzieciństwa nosiłam w swoim sercu pragnienie.
Mieć komplet kredek i kartkę papieru na którą przelała bym swoje marzenia. Stało się – dostałam na urodziny prawdziwe kredki.
Mając 6-lat namalowałam swój pierwszy obraz.
Domek na wzgórzu otoczony drewnianym płotem, w ogrodzie drzewa,
na kwiecistej łące wszystkie kolory tęczy,
Nigdy nie zapomnę jaka byłam dumna z wykonania tej pracy, do dziś
noszę w sercu jej wizerunek.
Wraz z rodziną zamieszkaliśmy w Wałbrzychu
Zaczęłam prace w Przedsiębiorstwie Handlowym jako szef do spraw reklamy. Wprowadzałam innowacyjne formy sal sprzedażowych, aranżując nowoczesne / na ówczesne czasy/formy sprzedaży np. sklepy
samoobsługowe - SAM -y, sklepy specjalistyczne – ciastkarnie, sklepy z odzieżą dla dzieci, sklepy z kosmetykami itp. Witryny sklepowe artystycznie zaprojektowane, były nośnikiem nowoczesnego handlu. Projekty stoisk handlowych na wolnym powietrzu, były dla miasta wyrazem splendoru, a dla mnie nie lada wyzwaniem..Za całokształt pracy
otrzymywałam nagrody od swojego Szefa w postaci premii, i Dyplomów Uznania a nawet Srebrny Krzyż Zasługi za prace na rzecz miasta
Wałbrzycha.

Upłynęło wiele lat zanim zainstalowałam płótno na sztaludze, żeby wypróbować swoje umiejętności malarskie.
Z chwilą przejścia na rentę zdrowotną, a następnie na zasłużoną emeryturę, małymi krokami zaczęłam przyzwyczajać się do ogromu czasu który był do mojej dyspozycji.
Zaczęłam malować. Całymi dniami siedziałam przy sztaludze,
próbując różnych technik malarskich, podpierając się fachową literaturą,
„pożerałam” wszelkie dostępne albumy wielkich mistrzów malarstwa.
Nieustannie fascynowało i fascynuje mnie do dziś, światło w obrazach.
Malarstwo jest jak narkotyk, trzymasz pędzel w ręku, wpatrujesz się w białe jeszcze płótno, i wszystko inne przestaje istnieje.
Po ciężkiej pracy i bacznym okiem znanej art. Barbary Muchy-Bro i artysty Starościaka. Pierwsza wystawa malarstwa została zaprezentowana publicznie w 2001rok pt. „Malowana poezja”
Każdy obraz opatrzony został stosownym poetyckim komentarzem.
Dzięki pozytywnym relacją w prasie i ocenie znawców malarstwa, np. Pani Majka Tyws - w wywiadzie dla lokalnej gazety, skomentowała:
cytat - „Subtelność wyrazu, liryczność, delikatność uczuć i formy. Siłą
malarstwa amatorskiego jest właśnie szczerość i spontaniczność, którą często zawodowcy, obracający się wokół form artystycznych, gubią” – koniec cytatu.
Pozytywna ocena prac, zapaliła w mojej duszy światełko szczęśliwości. Nastała nowa ERA w moim życiu. Uwierzyłam w talenty które drzemały w moim sercu od dzieciństwa.
Zaczęłam intensywnie pracować i uczyć się od najlepszych mistrzów pędzla. Uczestniczyłam w kilkudziesięciu plenerach malarskich zarówno w Polsce jak i za granicą a także w plenerach międzynarodowych.
Powstawały nowe obrazy, w różnych technikach malarskich: olej, akryl,pastel, akwarela, gwasz oraz techniki mieszana. Tematy różne – pejzaż, martwa natura, scenki rodzajowe, portrety, kwiaty, zwierzęta.
Moje prace wystawiane były na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całym kraju oraz za granicą, między innymi: Wałbrzychu, Łomży, Płocku,Głuszycy, Szczawnie Zdroju, Kłodzku, Hamburgu, Trier, Nova Paka, Freibergu, Bogatyni,
Kamiennej Górze.
Uczestnicząc w wielu konkursach plastycznych i poetyckich zdobyłam kilka nagród, między innymi – pierwsza nagroda za udział w konkursie... pt „Anioł muśnięcie skrzydeł”
W ciągu roku wykonałam 40 portretów wałbrzyszan, ludzi pozytywnie „zakręconych”artystów, malarzy, muzyków, poetów, którzy swoją pasją tworzenia, intelektem i uporem ubogacają nasze miasto.
Pozwoliłam więc sobie pokazać Ich, niejako w zbiorowym folderze
pt. „POZNAJMY SIĘ”
Wystawa została zorganizowana w 2010r przez Civitas Christiana „Galeria na Piętrze”w Wałbrzychu.
Przed każdym wernisażem „zżera”mnie niewyobrażalna trema, i trwa do oficjalnego otwarcia.
Ale udało się. Podziękowania, pozytywna ocena moich prac mogą świadczyć o tym, że mogę przydać się jeszcze na coś w życiu.
Oprócz malarstwa zajmowałam się poezją, pisałam do szuflady.
Dyrektor Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. T Ziegler
zaproponowała lekcje poezji w klasie p. Z. Kawy. Moja edukacja zakończyła się wydaniem tomiku wierszy pt. „TĘCZOWY ZMIERZCH”
Składam serdeczne podziękowanie dla wszystkich, którzy mi w tym bezinteresownie pomogli.
Wiele wierszy prezentowanych było podczas wernisaży malarstwa
oraz na wieczorach autorskich.
Moja współpraca z SUTW nie zakończyła się szybko, organizowałam tematyczne wystawę moich prac, między innymi. „Kwiaty i ogrody” wystawa nawiązywała do wykładu o „Poszanowaniu Świata pod względem ekologicznym”
Od Dyrekcji SUTW otrzymałam wiele nagród i podziękowań między innymi za projekt okładki do książki pt „Kobiety Wałbrzycha droga do sukcesu”, wyróżnienie za udział w konkursie literackim „Dla każdego coś miłego”w Wałbrzychu, nagroda za projekt okładki dla wydawnictwa SUTW z okazji 5-lecia działalności Uniwersytetu w Wałbrzychu.
Otrzymałam także nagrody książkowe i wyróżnienia za prace na rzecz SUTW w dziedzinie literatury (wiersze i opowiadania) oraz malarstwa, grafiki i ilustracji do tekstów zamieszcznych w Wieściach Sudeckiego UTW, projektów do tomików poezji „ Poetycki przekładaniec” 2,3,4 oraz szereg innych opracowań związanych z działalnością SUTW
Ukoronowaniem mojej współpracy z Sudeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku było zamieszczenie moich osiągnięć artystycznych , zarówno w malarstwie jak i literaturze i poezji w wydawnictwie SUTW
pt. „Świat muzyki słowa i obrazu”Zostałam zaproszona na uroczystość z okazji wręczenia nagrody za ukończenie „magisterium” na SUTW.

Jestem współautorem książki „BAŚNIOWY WAŁBRZYCH”
Ocena książki pod względem merytorycznym i literackim
p. Elżbiety Wyrwisz-Kwiatkowskiej

Cytat „Pierwszy powojenny zbiór podań, legend i opowieści o Wałbrzychu
i jego okolicach inspirowany wątkami z regionalnej literatury przedwojennej. Bogaty język, obrazowość ludowa sprawiedliwość oraz wartka akcja są niewątpliwie zaletą książki i wpływają na wyobraźnie nie tylko najmłodszych” koniec cytatu.

Wydanie sfinansowane przez Miasto Wałbrzych w ramach Konkursu Ofert Inicjatyw Kulturalnych 2008 r.
Książka „Baśniowy Wałbrzych”trafiła do wszystkich szkół i bibliotek publicznych Wałbrzycha. Szkoły zaliczyły ją jako obowiązkową lekturę. Stąd spotkania autorskie, wywiady z autorem.
Z okazji Dnia Głośnego Czytania byłam zaproszona przez Dyrektora Szkoły nr15 im Jana Kochanowskiego, do czytania wraz z uczniami, wybranych opowiadań z książki „Baśniowy Wałbrzych.
Uczniowie tejże szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przygotowali inscenizację na podstawie legendy „Zaginiony skarb”
(z książki Baśniowy Wałbrzych) Po spektaklu podczas spotkania autorskiego uczniowie klas VI wręczyli mi przetłumaczoną na język angielski „Legendę o Wałbrzychu” Byłam wzruszona tak dużym zainteresowaniem moimi opowiadaniami.
W nagrodę zaprosiłam grupę uczniów zainteresowanych malarstwem
do pracowni, oraz przeprowadziłam dla nich zajęcia teoretyczne i praktyczne z perspektywy, kompozycji obrazu i kolorystyki w sztuce tworzeniu dzieła malarskiego.

Wszelkie Dyplom,Wyróżnienia i Podziękowania między innymi za przekazanie obrazów na licytacje dla Hospicjum w Wałbrzychu i Płocku za prace przy organizowaniu wystawy „Malarstwo i rzeźba”w Jedlinie -Zdroju, podziękowanie od Burmistrza Miasta.
XV Jubileuszowy Miejski Konkurs Plastyczny
podziękowanie za współpracę: Dyrektor szkoły 21 Dyrektor Muzeum
Dyrektor Muzeum w Wałbrzychu
I wiele, wiele innych, nie wymienionych tutaj, są dla mnie bardzo cenne.
Od stycznia 2015r. Jestem członkiem Związku Artystów Plastyków
Odział Dolnośląski z siedzibą w Wałbrzychu.

Danuta Orska

Wróć do „ARTYŚCI O SOBIE”